Records available
CD canto:). Hortus Musicus
DVD In the Mystical Land of Kaydara. Peeter Vähi
DVD Coppélia. A ballet by Léo Delibes
CD-series Great Maestros. Beethoven, Brahms. Kalle Randalu, Estonian National Symphony Orchestra, Neeme Järvi
CD Quarter of a Century with Friends. Arsis, Rémi Boucher, Oliver Kuusik, Rauno Elp
Super Audio CD Maria Magdalena. Sevara Nazarkhan, Riga Dom Cathedral Boys Choir, State Choir Latvija, Latvian National Symphony Orchestra
LP Contra aut pro? Toomas Velmet, Neeme Järvi, Estonian National Symphony Orchestra, Arvo Pärt
KLAASPÄRLIMÄNG 2010
ERPi ja Tartu linna koostööprojekt
Kunstiline juht – Peeter Vähi
Kunstiline nõustaja – Risto Joost
Igasuvine muusikafestival Klaaspärlimäng (‘Glasperlenspiel’) on inspireeritud Hermann Hesse samanimelise romaani ainestikust, mistõttu püütakse muusikat vaadelda ning presenteerida ebatavalisest vaatenurgast. Klaaspärlimängul on üles astunud Austraalia Kammerorkester, Covent Gardeni kammerorkester, Süd-West Rundfunki Sümfooniaorkester, Tōkyō Filharmoonia Koor, Berliini Filharmoonikute Kvintett, Gidon Kremer, Vadim Repin, Piotr Anderszewski, Olli Mustonen, Christoph Eschenbach jt, samuti enamik Eesti juhtivaid muusikuid.
Festivali programm
● N 15 juuli kell 20 Jaani kirik (otseülekanne Klassikaraadios)
AVAKONTSERT
Tallinn Sinfonietta, Slava Grigoryan (kitarr / Austraalia) ja Rémi Boucher (kitarr / Kanada), dirigent Risto Joost
Kavas Mozart, Rodrigo, Kaumann (Sümfoonia esiettekanne), Vähi
Otseülekanne Klassikaraadios
Risto Joost on õppinud koori- ja orkestridirigeerimist ning laulmist Eesti Muusikaakadeemias, täiendanud end Viini Muusika- ja Kaunite Kunstide Ülikoolis ning 2008 kevadel lõpetanud magistrantuuri Stockholmi Kuninglikus Muusikakõrgkoolis prof Jorma Panula dirigeerimisklassis. Ta on osalenud Esa-Pekka Saloneni, Neeme Järvi, Eri Klasi, Paul Mägi, Paul Hillieri meistriklassides ning mitmel varajase muusika meistrikursusel Taanis ja Rootsis.
1999 asutas Risto Joost kammerkoori Voces Musicales, 2002 lisandus koorile Ensemble Voces Musicales. Alates sügisest 2006 on ta Tallinna Muusikakeskkooli Sümfooniaorkestri peadirigent, alates 2008 vastloodud Tallinn Sinfonietta peadirigent, alates sügisest 2009 Rahvusooper Estonia peakoormeister ja dirigent.
Risto Joost on juhatanud selliseid muusikakollektiive nagu Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Läti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester, Pärnu Linnaorkester, Tallinna Barokkorkester, Corelli Barokkorkester, Helsingborgi Sümfooniaorkester, Rootsi Kammerorkester, Gävle Sümfooniaorkester, Ostrobothnia Kammerorkester, Leedu Kammerorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Eesti Rahvusmeeskoor RAM, segakoor Latvija, Rootsi Raadio Koor, Ars Nova Copenhagen, kammerkoor Musica (Taani), Madalmaade Kammerkoor jt.
Juunis 2007 tegi Risto Joost debüüdi Rahvusooperis Estonia Erkki-Sven Tüüri ooperiga “Wallenberg”.
Alates aastast 2000 on Risto Joost regulaarselt osalenud Eesti Muusika Päevadel, NYYD Festivalil ja Eesti Noorte Heliloojate Festivalil (Tartu) dirigeerides erinevate muusikakollektiividega üle 50 esiettekande kammermuusikast sümfoonilise repertuaarini. Osalenud 2009 aasta Üldlaulupeol üldjuhina.
Rémi Boucher, Rodrigo “Concierto d’Aranjuez”. Adagio, mp3, 122 sek
Slava Grigoryan & Risto Joost, Vähi “The White Concerto”, III osa, fragm, 112 sek, mp3
Kuula tervet kontserti
● N 15 juuli kell 19 Viljandi Pauluse kirik (koostöös Viljandi Vanamuusika Festivaliga)
R 16 juuli kell 19 Jaani kirik
Euroopa Liidu Kammerorkester, Carlo Torlontano (alpisarv / Itaalia)
Kavas Telemann, L Mozart, W A Mozart, D’Aquila, Britten
“Mozart, nagu Bachki, ei soovi meid õpetada, veelgi vähem hämmastada, ta ei soovi muud, kui pühitseda oma kutsumust töös nii täiuslikult kui võimalik, anda endast kõik ja teostada end teenimises.” (H Hesse)
Maailmalavadel esineva Carlo Torlontano pill ise – enam kui 4-meetrine alpisarv – on juba muljetavaldav, klassikalise muusika kuulamine sellel koos orkestriga aga täiesti ainulaadne elamus.
Euroopa Liidu Kammerorkester, Mozart, Sümfoonia nr 29, fragm, 88 sek, mp3
● R 16 juuli kell 22 Jaani kirik
KITARRIÖÖ
Grigoryan Guitar Duo (Austraalia), Rémi Boucher (kitarr / Kanada)
Kavas: Bach, Debussy, Towner, Lovelady, Boucher, Lecuona, Domeniconi, E Grigoryan, L Grigoryan, Gnattali...
Grigoryan Guitar Duo, fragm, 3 min 50 sek, mp3
● L 17 juuli kell 17 Pirogovi park (Raekoja taga)
BRASS ECHO
Kaitseväe Orkester, dirigent Peeter Saan
Kavas: Kopetz, Vähi (esiettekanne – “Maa ja taeva vahel” Raekoja kelladele ja puhkpilliorkestrile)
Koostöös Tartu Hansapäevadega
Eesti Kaitseväe Orkester, fragm, 1 min 51 sek, mp3
Eesti Kaitseväe Orkestri põhiülesanded on kindlustada muusikaga kõik riiklikud ja sõjaväelised tseremooniad, võtta vastu ja saata ära kõrgeid riigitegelasi, aga ka kontsertide andmine nii väeosades kui ka tsiviilelanikele. Umbes 45-liikmeline orkester koosneb professionaalsetest muusikutest ja on praeguseks välja andnud 11 CDd. Igal aastal on orkestril umbes 180 esinemist, võetakse osa paljudest festivalidest. Kõrvuti marsi- ja tseremoniaalmuusikaga on orkestri repertuaaris show-programm (tattoo) ning mitmed süvamuusika kontserdiprogrammid. Orkestri peadirigent on kolonelleitnant Peeter Saan, agar puhkpillimuusika propageerija ning – muide – ainus doktorikraadiga dirigent Eestis.
● L 17 juuli kell 20 Jaani kirik
KUUPAISTE SONAAT
Kalle Randalu (klaver)
Kavas Beethoven, Chopin
- Freiburgi ja Karlsruhe muusikakõrgkoolide professor
- 1999 nimetati EMA audoktoriks
- 1980 lõpetas Tallinna konservatooriumi prof Bruno Luki klassis
- 1980–1983 täiendas end prof Lev Vlassenko juures Moskva konservatooriumis
- pälvinud tunnustust mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel
- aastast 1988 elab ja töötab Saksamaal
- eriti stiilne ja peen klassika tõlgendaja ja tunnustatud Mozarti ja Beethoveni interpreteerija
- ulatuslikus ja mitmekesises repertuaaris kuulub eriline koht eesti ja saksa muusikale, sealhulgas paljude eesti heliloojate klaveriteoste esmaesitaja
- esinenud pea kõikjal Euroopas, samuti USAs, Kanadas, Austraalias, Jaapanis, Brasiilias, Venemaal
- teinud koostööd maailma tipporkestrite ja -dirigentidega
- repertuaaris enam kui 40 klaverikontserti
- suurepärase kammeransamblipartnerina mänginud muuhulgas koos ansamblitega Mandelring Quartet ja Trio di Clarone ning kuulub koos mitmete nimekate Saksamaal tegutsevate muusikutega ansamblisse Villa Musica
- salvestanud 13 LPd ja enam kui 30 CDd (Melodija, Antes, MDG)
- neist erilise tähelepanu osaliseks on saanud seitsmest CDst koosnev sari Paul Hindemithi kõikide sonaatidega koostöös ansambli Villa Musica liikmetega , mis võitis 1999 Prantsusmaal Cannes’is Classical Award’i ning 1998 ja 2003 Saksamaal ECHO Klassika auhinna
Beethoven. Kuupaistesonaat, fragm, 2 min 24 sek, mp3
Tõmba alla: Kalle Randalu foto, jpg, 300 dpi, RGB, 3.5 MB
● P 18 juuli kell 21 Jaani kirik
INTUITIIVNE MUUSIKA
Ansmbel U: Tarmo Johannes (flööt), Merje Roomere (viiul), Levi-Danel Mägila (tšello), Vambola Krigul (löökpillid), Taavi Kerikmäe (klaver)
Kavas Stockhauseni “Aus den sieben Tagen”
20 saj ühe “vapustavama haardega helilooja” Karlheinz Stockhauseni nn intuitiivse muusika esikteos “Aus den sieben Tagen” püüab leida muusikalist lahendust küsimusele vaimu ja mateeria vastastikusest mõjust ja nende harmoonilise kooseksisteerimise tingimustest. Helilooja nõudel eelneb teose ettekandele muusikute 4-päevane paastu- ja meditatsiooniperiood (ka käesoleva ettekande puhul!).
Ansambel U: on asutatud aastal 2002 Taavi Kerikmäe ja Tarmo Johannese eestvedamisel. Sellest peale on U: esinenud enamusel tähtsamatest Eesti nüüdismuusika festivalidest (Pärnu Nüüdismuusika Päevad 2005, 2006, 2007, Eesti Muusika Päevad 2005 ja 2006, Jaani Kiriku Päevad 2006, NYYD festival 2003 ning 2005), samuti ühel mainekamal Soome festivalil “Time of Music” Viitasaaris. Ansamblisse kuuluvad silmapaistvad noorema generatsiooni muusikud, kellest mitmed on ennast uue muusika alal täiendanud ka välismaal. Ansambel töötab ilma dirigendita. U: tegeleb nii kaasaegse muusika klassikasse kuuluvate teoste, kui eksperimentaalsete kompositsioonidega. Üheks oluliseks suunaks on süveneda improvisatsiooni ja ebatraditsioonilise notatsiooni tõlgendamist nõudvate teoste ettekandmisesse.
● P 18 juuli 22 Vilde (Vallikraavi 4)
FESTIVALI KLUBI
Ansambel “The Shin” (Gruusia), Aleksandr Chumburidze (tants, Gruusia), Valts Pūce (helilooja, akordion, vokaal / Läti), Ilona Hanina & Kristīne Kārkle-Purina – (vokaal / Läti), Normunds Šnē – (oboe / Läti), Raimonds Ozols – (viiul, Läti), Valters Pūce – (tšello / Läti)
Programmis “Es arī” (“Mina ka”) ühinevad klassikaline, rahva- ja jazz-muusika
● E 19 juuli kell 18 Vilde (Vallikraavi 4)
FESTIVALI KLUBI
Film “Stepihunt”, Hermann Hesse samanimelise romaani ekraniseering, 1974, stsenarist Fred Haines, režissöörid Michelangelo Antonioni ja John Frankenheimer
● E 19 juuli kell 21 Jaani kirik
SUMERA – 60
Tallinn Sinfonietta, Janne Ševtšenko (sopran), Kadri-Ann Sumera (süntesaator, klaver), dirigent Risto Joost, teksti loeb Peeter Volkonski, Jüri Tallinn (video), Siim Allas (valgus, Teater “Vanemuine”), Peeter Vähi (heli)
Programm: Sumera kammermuusika ning muusika kammerooperist “Olivia meistriklass” (libreto Peeter Jalakas)
Koostöös Lepo Sumera Ühinguga
Sumera, Olivia meistriklass, live, fragm, 2 min 48 sek, mp3
Eesti Muusika Infokeskuse kodulehelt võib lugeda, et Lepo Sumera loomingu ilmekaim tunnus on romantiliste kujundite kontrastid – mäng ja kannatus, show ja draama, maskeraad ja tundesiirus. Tema muusikat iseloomustab ka eriline keskendumine kõla- ja tämbrivärvidele. Nii on see ka helilooja kammerooperis “Olivia meistriklass”, mis oli algselt mõeldud multimeedia-kammerooperina sopranile, kahele meesnäitlejale, flöödile, klarnetile, metsasarvele, trompetile, süntesaatorile, löökpillidele, viiulile, tšellole ja videole. Teos valmis ja esietendus NYYD festivali tellimusel novembris 1997 Von Krahli Teatris Pirjo Levandi (Olivia), Jüri Peetsoni, Guido Kanguri ja NYYD Ensemble’i esituses Olari Eltsi juhatusel. Ooperi esiklavastaja ja libretist oli Peeter Jalakas, libreto aluseks Ervin Õunapuu samanimeline groteskne romaan.
Ooperi käesolevas kontsertettekandes ei kasutata esialgset videomaterjali ning teos hakkab elama omaette elu. Videokaadrite asemel loeb näitleja Peeter Volkonski omal valikul katkendeid Ervin Õunapuu romaanist. Seega sünnib ooper otsekui uues kvaliteedis.
Kontserdi esimeses pooles kõlab Lepo Sumera kammermuusika.
Janne Ševtšenko (sopran) on lõpetanud 1998 Eesti Muusikaakadeemia Anu Kaalu lauluklassis. Aastatel 1992–2004 laulis Rahvusooper Estonia ooperikooris, aastast 2004 on samas solist. Ooperidebüüdi Estonias tegi 1999 Zerlinana (Mozarti “Don Giovanni”). Tema rollide hulka kuuluvad Despina (Mozarti “Così fan tutte”), Iti (Ehala “Nukitsamees”), Sally (Kanderi “Kabaree”), Barbara (Straussi “Öö Veneetsias”), Valencienne (Lehári “Lõbus lesk”), Ännchen (Weberi “Nõidkütt”), Frasquita (Bizet’ “Carmen”), Roosi ja Rowan (Britteni “Väike korstnapühkija”), Franziska Cagliari (Straussi “Viini veri”), Chloë (Tšaikovski “Padaemand”), Teine daam (Mozarti “Võluflööt”), Clorinda (Rossini “Tuhkatriinu” Eliza Doolittle (Loewe’ “Minu veetlev leedi”) jt. Janne Ševtšenko on laulnud solistipartiid Bachi “Jõuluoratooriumis”, teinud koostööd ERSO, Von Krahli Teatri, Ooper-kvarteti, Strauss-orkestri ja mitmete teiste koosseisudega. Samuti on ta mänginud Inessa Armand’i osa filmis “Minu Leninid” (1997). Janne Ševtšenko hääl kõlab ka animafilmides “Peetrikese reis Kuule”, “Blinky Bill”, “Haikala lugu”, “Shrek 3” ning “Frank & Wendy”, samuti mitmetes CD & DVD salvestustes, nende hulgas “Estonia ooperihääled” (ERP, 2009).
● T 20 juuli kell 20 Püssirohukelder
Terem Kvartett (St Peterburg): Andrei Konstantinov (sopran-domra), Aleksei Barštšev (alt-domra), Andrei Smirnov (bajaan), Mihhail Dzjudze (bass-balalaika)
Kavas Bach, Schubert
Pärast kontserti suurel vabaõhuekraanil live DVD-salvestused mulluselt festivalilt (Irina Zahharenkova, Kristjan Randalu & Tallinna Kammerorkester)
Terem–Kvartett
- asutati 1986
- fenomenaalne ansambel, kes on loonud täiesti uue lähenemise vene rahvapillidele ja nendel mängimisele
- aastate jooksul kujunenud Maria Teatri, Ermitaaži ja Vene Muuseumi kõrval üheks Peterburi sümboliks
- erakordne fenomen seisneb suutlikkuses ühendada kardinaalselt erinevaid esitustraditsioone – ühelt poolt selle liikmete akadeemiline ettevalmistus (konservatooriumi haridus), professionaalne virtuooslikkus, teisalt loomupärane rahvalikkus ning sellest tulenev vitaalne teatraalsus
- kvarteti unikaalsus seisneb ka vanadest traditsioonidest lähtuvas imroviseerimis- ja muusika komponeerimise oskuses
- ansambli esinemine on vene rahvamuusika traditsioonidest välja kasvanud kollektiivne loomisprotsess
- kvarteti repertuaaris on üle 500 originaaltranskriptsioonis pala ning parodeeriva fantaasia Bachi, Mozarti, Rossini, Bizet’, Piazzolla, Rimski-Korsakovi, Tšaikovski jpt heliloojate tuntud teemadel
- pillimäng on ansambli liikmetele rohkem elustiil kui töö
- Terem-Kvartett lähtub nagu kõik vana-vene rahvapillimehed usust, et kunst muudab maailma paremaks
- Terem-Kvartett on esindanud Venemaad paljudel rahvusvahelistel üritustel, sh Vaticanis, prints Charlesi kutsel St Jamesi palees Londonis Puškini 200 sünniaastapäeva tähistamisel ja G8 tippkohtumisel St Peterburis
- kvartett on teinud koostööd seliste legendaarsete muusikutega nagu Peter Gabriel, Bobby McFerrin, ansambel Led Zeppelin, viiuldaja Nigel Kennedy jmt
- esinenud enam kui 60 riigis rohkem kui 2500 kontserdiga
- 2003 asutas St Peterburis oma rahvusvahelise Terem-Festivali, kuhu kutsutakse samalaadseid muusikuid üle kogu maailma
Tõmba alla: Terem Kvarteti foto, jpg, 300 dpi, 4,37 MB
● 15 juuli – 16 sept 2010, festivali klubis (Vilde, Vallikraavi 4) – Fotonäitus “Homo sapiens 2009”
Tõmba alla festivali plakat (pdf, 2,61 MB)
video-klipp “Klaaspärlimäng 2010”
Vaata festivali fotoalbumit
Pääsmed ja festivalipassid müügil alates 19 märtsist 2010 Piletilevi ja Piletimaailma müügipunktides ning Tartu Kaubamajas. 19–21märtsini 50% soodustus.
Tänud: Hermann Hesse, Wolfgang Amadeus Mozart, Lepo Sumera, Tartu Linnavalitsus, Tartu Jaani kirik, Jüri Sasi, Eesti Kaitsevägi, “Kass Arturi Külakino”, Klassikaraadio, Ilze Apsina, Ants Johanson, Kaie Herkel, Kaupo Kiis, Rita Hade, Kaia Lattikas, Anu Jaanson
Korraldajad / tegijad:
Tiina Jokinen – korraldusdirektor
Kadri Kiis – produtsent, raamatupidaja
Olavi Sööt – logistika
Piret Mikk – kujundus
Tanel Klesment, Ants Viermann – helirežii
Priit Reiman – festivali klubi
Ahto Sooaru – turundus
Klaverihäälestaja-meister – Ants Saluraid
Fotod: John Wright, Kaupo Kikkas, ERPi arhiiv, P Vähi
Klaaspärlimängu festivalid: Klaaspärlimäng 2013, Klaaspärlimäng 2012, Klaaspärlimäng 2011, Klaaspärlimäng 2009, Klaaspärlimäng 2008, Klaaspärlimäng 2007, Klaaspärlimäng 2006, Klaaspärlimäng 2005, Arhiiv: Klaaspärlimäng 2003 & 2004, Klaaspärlimäng Facebook’is
Pressi vastukaja
Klaaspärlimängu animeeritud sümboolika
Kui soovite saada uudiseid ja festivali programmi täiendusi umbes kaks korda aastas, siis klikkige siia.